Cubase.cz
Diskusní fórum o produktech firmy Steinberg
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

poslechové monitory

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Cubase.cz -> Ostatní
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
david smečka



Založen: 5.6.2009
Příspěvky: 157

PříspěvekZaslal: po listopad 25, 2013 8:00 pm    Předmět: poslechové monitory Citovat

Dobrý den, chci se zeptat, jak umístit poslechové monitory M-audio BX 8.
Vždy jsem byl limitován prostorem, nyní stavím na "zelené louce".
Ale pořád je to domácí studio. Jde mi i o to, jak přesně vyměřit vzdálenosti, usazení monitorů od zdi a hlavně jak účelně místnost obložit.
Neznáte nějaký stránky třeba? Díval jsem se na akusticlou pěnu, ale jestli je nějaký konkrétní návod k těmto monitorům?
Děkuji za radu
_________________
davka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
david smečka



Založen: 5.6.2009
Příspěvky: 157

PříspěvekZaslal: po listopad 25, 2013 8:01 pm    Předmět: monitory Citovat

Ještě k prostoru. Má 4,5 + 4m, sedím u delší stěny. Klasický PC stůl.
_________________
davka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1181
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: po listopad 25, 2013 9:08 pm    Předmět: :-) Citovat

Davide, na www.electrozone.cz se před nedávnem rozběhl "seriálek" zaměřený právě na akustiku - a to dost zevrubně! Doporučuju skouknout plus pár vedlejších threadů tam, které pojednávají o stavbách pár studií tady i na Slovensku.

Rozhodně je na začátek minimum asi totok:

- mají bassreflex dozadu, takže ne blíže než 50-60cm od zdi!
- po jejich umístění dát do poslechového místa (klasika - rovnosranný trojúhelník) mikrofon, stačí jakýkoli (=nemusí být měřící) a sjet si "sweep" v rozsahu 20 Hz - 20 kHz. Následně si zobrazit frekvenční křivku. Všechno toto umí třeba Room EQ Wizard nebo RMAA programy (freeware). Na základě té křivky zjistíš problematické frekvence a víceméně je to dobrý start k odhadu, jestli "to" bude chtít víc řešit basy nebo pohltivost/difuzi ve vyšších frekvenčních pásmech
- změřit si i T60 odezvu (=pokles hlasitosti odrazu v místnosti po impulsu), to tě nasměruje k většímu/menšímu tlumení.

Všechna měření případně dělat rozhodně hlavně pro poslechovou pozici!!! V jiných místech místnosti může být nějaký "problém" (=větší nevyrovnanost), ale jde o co nejideálnější podmínky tam, kde budeš pracovat.

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
david smečka



Založen: 5.6.2009
Příspěvky: 157

PříspěvekZaslal: po listopad 25, 2013 10:11 pm    Předmět: Citovat

děkuju moc za radu. sice názvosloví vůbec nerozumím, sice slovům jako "sjíždět sweep" bych asi rozumět měl, ale dostuduju to a místnost změřím.
10 let jsem měl kvůli místu bedny u zdi, ale což.
A dát za ně nějaké to tlumidlo basových frekvencí? To budu mít 50cm od zdi všechno a nevyužitý 0,5m x 2m nevyuižitého, draze pronajatého prostoru:-)
Ale samozřejmě vymyslím a provedu.
To jako postavím mikrak do místnosti, a v tom programu provedu co?
Já jsem fakt trochu v tomto netknutý tak se omlouvám za amatérské otázky.
Vždycky jsem to dělal tak, aby vše bylo slyšet a zvukařsky jsem to potřebně ořezal v izotope ozone.:-)
Děkuju za odpověď
_________________
davka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1181
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: po listopad 25, 2013 10:19 pm    Předmět: :-) Citovat

Vždycky máš dvě možnosti: buď využiješ prostor na 100% objemu a dopadne to všelijak nebo nějaký ten prostor obětuješ pro potřebné doplňující záležitosti (=akustika místnosti) a dost pravděpodobně pak postupem času zjistíš, že je všechno mnohem, mnohem lepší.

Podmínka vzdálenosti od zdi se dá do určité míry eliminovat ucpáním bassreflexů, což zase na duhou stranu "ukradne" něco z basů, ale ruku na srdce - tahle kategorie beden stejně basy nehraje použitelně a můžeš v budoucnu sestavu doplnit subwooferem. Můžeš zkusit (bez toho subu) obě varianty při měření.

Ohledně sweepu: program (třeba jeden z uvedených) to za tebe zařídí sám, jedná se vlastně o postupné zvyšování frekvence v tom slyšitelném spektru. Přehrávají to monitory a zároveň nahrává mikrofon. Výsledkem je frekvenční charakteristika místnosti.

Postup "..všechno to potřebné ořežu pak..." je cesta do pekel, protože pokud nemáš kvalitní poslech, tak víceméně nevíš, co odřezáváš Cool

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Cubase.cz -> Ostatní Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com
www.mediaport.cz www.punchlight.com