Cubase.cz
Diskusní fórum o produktech firmy Steinberg
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

otazky začatečníka

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Cubase.cz -> Cubase
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
triball22



Založen: 2.9.2012
Příspěvky: 6
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po září 03, 2012 1:39 pm    Předmět: otazky začatečníka Citovat

Dobrý den,

už dlhší dobu študuji tohle forum a hodne mi pomohlo. Chci se vopred podekovat lidem z tohto fora za pomoc mnoha lidem včetne mně. Měl bych pár otázek (a nechci zadávat více vláken) tak snad se najde nekdo kto ich zodpoví:

1. Dá se v Beat Desingerovi pridat jakykoliv efect (chorus, delay, ozvena) na každý jednotlivý nástroj (drum, snar, hit, hat...) jednotlivo, jenom pro vybranej nástroj zvlášt ?

2. v jednem videu na youtube jsem videl nasledovný postup. Pridal VSTi nástoroj, nahral usek cez midi klavesy. Nasledne pridal group a audio track, nejak sparoval vstupy a výstupy a z midi instrument mu spravilo audio track. Je to na neco dobry ? Setří to například pamet nebo CPU ?

3. (dementní otázka) jak přidat wav soubor (nahravka spěvu) ? pravdepodobne cez Audio track ale netuším jak.

4. dá se nainstalovat do Cubase 5 nejakej jinej/lepšej MIX ?

5. dá se poradit nejakej dobrej VSTi na mastering ?

Má sestava Cubase 5, externa zvuk Steinberg CI1, keybord 69 M-audio, sluchadka Sennheiser HD 650

Všem moc dekuji. Pri odpovedi prosím uvedte číslo otázky pro přehlednost.

Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1184
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: po září 03, 2012 11:39 pm    Předmět: :-) Citovat

MAJ napíše víc, takže za mě jen něco:

ad 2: Ano, je dobré (zátěž CPU/RAM) přetvořit VSTi stopu do Audio stopy; jednodušší a rychlejší je dle mého "klasicky" přes Export Audio, kdy se vysóluje jen ta stopa s VSTi a v exportovacím dialogu zaškrtne Import To Track a Import To Pool. Do projektu se automaticky zařadí nová Audio stopa se zvukem daného virtuálního nástroje. Původní VSTi stopu je pak třeba zamutovat.

ad 3: Add Track > Audio a následně Import > Audio File (z menu File).

ad 4: co máš proti VST Mixeru z Cubase? Cool jinak odpověď na tvojí otázku je "nedá".

ad 5: VSTi rozhodně není na mastering, je to "virtuální nástroj", čili syntezátor, bicí modul a podobně. Na mastering jsou VST/DirectX plug-in moduly (=efekty). Vzhledem k počtu a typu dotazů bych si dovolil doporučit, že na náhledový premastering ti bude postačovat jakýkoli free maximizer (například Aradaz Maximizer; pohledej www.kvraudio.com) a na pořádný mastering si někam výsledný mix skladby (skladeb) pošli (není to jen o použití jednoho či více nějakých efektů).

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
MAJ



Založen: 15.11.2006
Příspěvky: 1955

PříspěvekZaslal: út září 04, 2012 9:59 am    Předmět: Citovat

Zdravím,

1. Nedá. Beat Designer je pouze jakýsi sekvencer uvnitř sekvenceru. Beat Designer pouze vysílá MIDI data do nějakého tónového generátoru (virtuálního nástroje a nebo hardwarového).

2. Ano, šetří to procesor. Osobně tento postup nepoužívám. Jako skladatel a tvůrce mám rád plnou kontrolu nad vším až do konce. Tedy kdykoliv můžu změnit jakoukoliv notu, její hlasitost, atd. Podobný proces je i tzv. Freezing (ikona hvězdičky). Ten vypočítá Instrument stopu a převede ji do zvukové stopy. Na rozdíl od toho procesu převodu, ale nezahrnuje hluchá místa. Takže ve výsledku je soubor menší. Nicméně pokud to Váš počítač utáhne, není k tomu v podstatě důvod.

3. Přesně, jak páše Pavlii. Pokud jste neměl na mysli přímo záznam do stopy. Pokud chcete nahrávat přímo do stopy, vytvořte Mono stopu, stiskněte červené tlačítko Arm Record na stopě a začněte nahrávat.

4. Dá a nedá. Smile Je to v tomto případě poněkud zbytečné řešení, bez smyslu, ale je například možné použít aplikace Vienna Ensemble Pro. Do té zasílat všechny signály a míchat zde. (Jinak se tato aplikace používá v případě, že máte více počítačů spojených do jednoho hudebního systému.) Ale nevidím k tomu v tomto případě důvod. Proč? Co se Vám na Mixu Cubase nelíbí (také mám pár výhrad, ale že bych to řešil takto...?

5. Zkuste kouknout na [url=http://www.disk.cz/disk/detail1.csp?!PV,4108,!PVS,4108]T-RackS 3[/url], sada hodně zajímavých plug-inů pro zvukový mastering a nebo iZotope Ozone 5. To jsou plug-iny, kompletní řešení pro zvukový mastering.

Jen bych chtěl upozornit, že DirectX už v nových verzích Cubase nejsou podporovány.
_________________
Čeština pro Cubase
www.cubase-training.com – konzultace a školení hudebního SW a HW
www.cubasecz.cz – Informace o produktech Steinberg
Test Engineer in Steinberg Media Technologies GmbH
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1184
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: út září 04, 2012 3:36 pm    Předmět: :-) Citovat

Dík Martine za (pro mě doplňující) info v bodě "4" a o tu poznámku na konci, to jsem netušil.

Takže například Waves balíčky už jsou jen VST verze a nikoli DirectX? A co moje dB AudioWare pluginy? Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
triball22



Založen: 2.9.2012
Příspěvky: 6
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út září 04, 2012 6:57 pm    Předmět: Citovat

Pavli a MAJ moc krat dekuji. Nieco cez 8 rokov sem používal Reason a ted 2 týdni si pravidelne alespon 1 hodinu mlatím hlavu o zed Very Happy Cubase je nieco vynimocne a moc krat dekuji za pomoc.

ad 2: zatim jsem přidal cca 15 VSti stop (z toho 10 boli vlastne jenom bicie, protoze jsem potreboval upravovat a predmastrovat každou stopu zvast , drum, snar...) a zatim vše šlo uplne v pohode

ad 4: víc co je to o zviku chyba mi tam proste koncovy ekvalizer na každou stopu ako byl napr v reasone na napr. Kill bass efect, Kill high. Takhe musim vstupovat do equalizeru v každej stope (zdržuje to) ale jinak vyhovuje.

ad 5: dekuji za radu, rád pohladam.

Diky pánové
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
triball22



Založen: 2.9.2012
Příspěvky: 6
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út září 04, 2012 7:52 pm    Předmět: Citovat

Ješte bych měl dvě otázky:

1. když spustim Cubase a překliknu do Win nefunguje tam zvukovka
(připomínam že vlastnim externí USB Steinberg CI1)

2. kde nastavim aby když si vytvořim nejakej patern v insturment tracku a otevřu ho abych si ručne naklikal třebars Hit Hat line (zaroven mám spustený track - hra bassa, piano, pad atd.) přestane mi hrat cela skladba a zustane ticho. Pak musim naklikat zavřít patern a už to zas hra cele. Tohle my hodne vadí. Dekuji za pomoc
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1184
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: út září 04, 2012 10:14 pm    Předmět: :-) Citovat

ad 1: volba Release Audio Driver in Background - zaškrtnout (bude to někde v Devices u ovladače zvukovky tipuju, MAJ možná napíše přesněji, pokud bys to nenašel). Moje doporučení - nedělal bych to, přesněji: nedělal bych tu jednu zvukovku (zde tedy CI1) společnou pro systém a audio aplikace typu Cubase, je daleko větší šance na problémy. Systém nechť si operuje třeba s onboard zvukovkou, ale na tu pracovní pro Cubase bych ho šahat nenechal...

ad 2: myslím, že máš aktivní Edit Solo (ve starších verzích Cubase to bylo tlačítko někde vlevo nahoře v tom editoru, kde si klikáš noty), Stačí deaktivovat.

Jo a nepobral jsem "...chyba mi tam proste koncovy ekvalizer na každou stopu..." versus "...musim vstupovat do equalizeru v každej stope..." - to je snad jedno a to samé, ne? Ted aaspoň takhle napsané...

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
triball22



Založen: 2.9.2012
Příspěvky: 6
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st září 05, 2012 8:23 am    Předmět: Citovat

Dekuji Pavli za odpoved.

Co se týče toho mixu skusim to vysvetlit jinak:

Při finalnem mixu nahravky (přechody) jsem byl zvyklej, že mix obsahoval 3 potenciometre na hi, mid, low a jednoduchouv automatizaciou jsem si robil tzv. Kill efekty.

Ted musím otevřít efectové okno u káždého nástroju (jenom beat má tak 10 instrument stop kvůli predmasteringu káždé Beatove stopy (kick, snar..)) a automatizuji v equalizeru na každom jednom zvlast. Vysledek otevřených cca 20 oken.

Snad to je srozumitelneji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1184
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: st září 05, 2012 9:21 am    Předmět: :-) Citovat

No zní mi to srozumitelněji v tom smyslu, že v prvním případě jsi pracoval s EQ na celé skupině (a neměl tak možnost EQ jednu každou stopu zvlášť); leda by to bylo jen jedno okno a ty přepínal v něm KTERÉ STOPY SE TÝKÁ. Nicméně lehkým studiem manuálu bys dospěl ke zjištění, že zapnutím Extended View toho VST mixeru (taková šipečka zhruba vlevo nahoře v něm) se ti nad každou stopou zobrazí EQ (akorát bez křivky) a není třeba dokonce žádné další okno.

Další možností (jak jsem zmínil na začátku) ovšem je, že si to okno Edit Channel zobrazíš a v pravém horním rohu jen přepínáš KTEROU STOPU edituješ (čili opět jen jedno okno). Zde pak je vidět i ta EQ křivka.

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
triball22



Založen: 2.9.2012
Příspěvky: 6
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st září 05, 2012 12:55 pm    Předmět: Citovat

dekuji Pavli. Manual študuji ale asi jsem to nejak přehledl. dekuji skusim to večer.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MAJ



Založen: 15.11.2006
Příspěvky: 1955

PříspěvekZaslal: st září 05, 2012 1:42 pm    Předmět: Citovat

Zdravím,

triball22 napsal:
ad 4: víc co je to o zviku chyba mi tam proste koncovy ekvalizer na každou stopu ako byl napr v reasone na napr. Kill bass efect, Kill high. Takhe musim vstupovat do equalizeru v každej stope (zdržuje to) ale jinak vyhovuje.


Toto lze jednoduše vyřešit nějakým plug-inem. Případně používáním šablon, kde to už budete mít rovnou v souboru nastavené dopředu.
_________________
Čeština pro Cubase
www.cubase-training.com – konzultace a školení hudebního SW a HW
www.cubasecz.cz – Informace o produktech Steinberg
Test Engineer in Steinberg Media Technologies GmbH
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MAJ



Založen: 15.11.2006
Příspěvky: 1955

PříspěvekZaslal: st září 05, 2012 1:45 pm    Předmět: Citovat

triball22 napsal:
1. když spustim Cubase a překliknu do Win nefunguje tam zvukovka (připomínam že vlastnim externí USB Steinberg CI1)


ASIO 2.0 má tento problém vyřešen a je tam podpora většího počtu aplikací na jednom ASIO ovladači. Ale Cubase to zatím ignoruje. :-/

Takže přesně ta volba, co píše Pavlii. Buď se ASIO ovladač nepřepne na novou aplikaci (když se Cubase ocitne v pozadí) a hraje dál Cubase. A nebo se Cubase zastaví a lze využívat zvuk jiné aplikace.
_________________
Čeština pro Cubase
www.cubase-training.com – konzultace a školení hudebního SW a HW
www.cubasecz.cz – Informace o produktech Steinberg
Test Engineer in Steinberg Media Technologies GmbH
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Cubase.cz -> Cubase Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com
www.mediaport.cz www.punchlight.com