Cubase.cz
Diskusní fórum o produktech firmy Steinberg
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zpěv

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Cubase.cz -> VST efektové pluginy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Grazlll



Založen: 28.5.2010
Příspěvky: 181

PříspěvekZaslal: so listopad 20, 2010 12:35 pm    Předmět: Zpěv Citovat

Ahoj,
chystám se začít nahrávat zpěv. Mam představu jak na to, ale rýád bych si nechal poradit od někoho zkušenějšího na co všechno bych si měl dávat pozor aby z toho nevzniknul nějaký paskvil...Smile
Jsou třeba nějaký pluginy do Cubase pro případné doladění, odstranění sykavek a podobně?
Díkes moc,
Kuba
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1184
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: so listopad 20, 2010 8:54 pm    Předmět: :-) Citovat

Ano, takže chce to třeba:

- pop-filtr (eliminace rázů "p", "b")
- sykavky umí odstranit DeEsser
- správné nastavení vstupního vybuzení (Input Gain) - optimálně tak, aby byl max. peak nahrávaného signálu okolo -4 dBFS (kompromis mezi optimálním využitím A/D převodníku a drobné rezervy na výkyvy signálu)
- výše popsaný prob se dá eliminovat mikrofonním předzesilovačem s HW limiterem (P1 od SafeSound Audio třebas)
- vhodně volit mikrofon podle typu hlasu (je třeba vyzkoušet a praxí se to pomalu dostane do krve)
- umět pracovat s kompresorem (osobně doporučuji použít až při mixu, ale nahrávat už s kompresorem není nic proti ničemu - opět jde spíš o preference a přístup)

Tak zhruba na začátek.

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Grazlll



Založen: 28.5.2010
Příspěvky: 181

PříspěvekZaslal: ne listopad 21, 2010 5:49 pm    Předmět: Citovat

Super, děkuju moc..Smile
Trochu jsem si teďka nabil hubu na tom, že jsem si koupil kondenzátorovej mikrofon APEX 415, ale pozdě mi došlo, že 48 voltu na Phantoma mi zvukovka napájená USB nedá... Takže teď musim ještě nějak vyřešit napájení - přepadnu nějakou starou babičku a koupim napaječ nebo rovnou mixpult..Smile
Nicméně jsem zapojil starej dynamickej mikrofon Dexon MD100 - na pokusy.
Bohužel jsem opět narazil... Mikrák reaguje prima, ale jen do chvíle než začnu nahrávat... Pak se odmlčí a nenahrává nic.. Už jsem tady na fóru jednou na tenhle problém narazil, ale zůstal nedořešen... Nedokázal by si mi poradit prosím? Pokud tohle nevyřešim tak veškeré další věci jsou k ničemu...
Mikrofon zapojuju do XLR vstupu na Alpha Lexiconu, vytvořim normální audiostopu, v Device setup mam všude nastavené Alpha ASIO a stejně nic...Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1184
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: ne listopad 21, 2010 11:20 pm    Předmět: :-) Citovat

A máš správně nastavené VST Connections - Inputs a Outputs?

V Inputs by měla být alespoň 1 sběrnice (MONO Bus) a k ní nadefinovaný ten XLR vstup z ALPHY.

V Outputs by měla být alespoň 1 sběrnice (STEREO Bus) a k ní nadefinovaný výstup L a R z ALPHY.

Mixpult rozhodně nekupuj - zbytečná investice (pokud bys s ním teda neměl i jiné záměry).

V Cubase vytvářená audio stopa by měla být v konfiguraci MONO a k ní vybraný i ten správný Input (aby korespondoval s nadtaveným Input z VST Connections - ten pro XLR konektor).

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Grazlll



Založen: 28.5.2010
Příspěvky: 181

PříspěvekZaslal: po listopad 22, 2010 11:24 am    Předmět: Citovat

Což o to, vytvořit MONO Bus bych ještě uměl, ale nevim kde vzít ten XLR vstup. Mam tam jen IN1 a IN2, obě stereo. Je možný, že jsem něco udělal blbě při instalaci a teď tam ten vstup není? To je asi kravina, co? No, v tomhle ještě docela plavu...Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Grazlll



Založen: 28.5.2010
Příspěvky: 181

PříspěvekZaslal: po listopad 22, 2010 12:38 pm    Předmět: Citovat

Tak už jsem z toho trochu tumpachovej... Zkusil jsem rozdělit inbus na dvě mono, tudíž bych předpokládal, že in1 bude nástroj a IN2 bude mikrofon... Nicméně se to chová strašně chaoticky a dělá to všechno možný jen ne nahrávku zpěvu... Vim, že asi budu chtít moc, ale neašel by se postup pěkně krok za krokem...Asi jsem idiot a prostě na to nepřijdu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1184
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: po listopad 22, 2010 1:39 pm    Předmět: :-) Citovat

V pohodě, vezmeme to od začátku (jen je potřeba se obrnit trpělivostí - zakládání a provozování studia bude přinášet z počátku ještě i lepší chuťovky; hned, jak upgradujete kartu na více vstupů/výstupů...).

1. Ve VST Connections/Inputs všechno smaž
2. Pravé tlačítko -> Add Bus -> Mono

...vytvoří se Mono sběrnice. Dvojklikem ve sloupci Bus Name si jí můžeš nějak pojmenovat (třeba "XLR vstup")

2. Ve sloupci Audio Device by mělo být Lambda ASIO (tipuju). Pokud tomu tak není, klik levým tlačítkem -> výběr ze seznamu


3. Ve sloupci Device Port kliknout levým a vybrat ze seznamu vstup "2" (nevím, jak bude označen v ASIO ovladači pro Lambdu)


4. Zavřít okno VST Connections.

Pokud po těchto krocích nebude možnost nahrávat do vytvořené MONO audio stopy se zvoleným vstupem, tak fakt teda nevím Wink

Obrázky jsou ilustrativní díky jiné zvukové kartě v mém NTB.

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Grazlll



Založen: 28.5.2010
Příspěvky: 181

PříspěvekZaslal: po listopad 22, 2010 1:42 pm    Předmět: Citovat

Díkes moc, nahrávání mi už chodí, experimentoval jsem a ty si mi pomohl uplně nejvíc .-) Ale koukám, že zase něco... Právě jsem narazil na fenomén Latence... Mam tam mírné zpoždění a v polovině skladby se mi zvuk kousne a skáče pořád dokola... Koukal jsem, že tam máš jiné ovladače... je možné, že pomohou problém vyřešit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1184
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: po listopad 22, 2010 2:23 pm    Předmět: :-) Citovat

Je to možné, ASIO4ALL je freeware emulace "ASIO" ovladačů, takže vyzkoušej. Ovladače od Lexicon nikdy nedisponovaly velkou kvalitou (alespoň co jsem občas na fórech zaznamenával) a i z toho důvodu Lexicon zvukovky já osobně nedoporučuji.

Stáhnout lze z www.asio4all.com

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Grazlll



Založen: 28.5.2010
Příspěvky: 181

PříspěvekZaslal: po listopad 22, 2010 7:43 pm    Předmět: Citovat

Tak jsem přeinstaloval ovladače a teď se to docela dá... Akorát už evidentně narážim na výkon PC, protože třeba při rychlém přechodu se mi seknul zvuk a měl jsem smůlu Smile Musel jsem tam pak nechat jen hajtku, basu a doprovodnou kytaru aby se mi to nekousalo Smile
Teď už se jen naučit zpívat a bude to prima..Smile)
Nedokázal by si mi ještě poradit...? Jednak by mě zajímalo jestli dokážu stáhnout nějaký plugin pro "doladění" zpěvu...
A ještě takovej malej problém... Vim, že to je asi věc dobrýho mixu, ale přijde mi, že ten zpěv tak nějak strašně vyčnívá... Potřeboval bych aby nějak "splynul"...
Zřejmě mě ještě čeká dlouhá cesta, než to bude alespoň trochu poslouchatelná nahrávka Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1184
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: po listopad 22, 2010 9:15 pm    Předmět: :-) Citovat

Jo, bude to dlouhý - ale je to krásnej proces, teda pokud tě to bude bavit Wink

Na zpěv se obvykle používá kompresor + obvykle nějaké to dotvoření prostoru (reverb, echo/delay apod.). Na řešení "vyčnívání" z mixu není prostě obecný postup - musíš to spolu s podkladem prostě umíchat tak, aby nevyčníval ani nebyl utopen. Kompresor může pomoci, zmenší dynamický rozsah, takže "srovná" hlasitost zpěvu a líp je ho pak možno k podkladu usadit.

Fíglů na míchačku je prostě spousta a je třeba je absorbovat postupně. Hlavně se nebát experimentovat.

Na doladění moc věcí není, máme tu Antares Autotune (placený) nebo třeba zde pár free alternativ (GSnap jsem vyzkoušel a zjevně bude fungovat, nicméně není vždy použitelný; hodně záleží na charakteru hlasu).

Je to opravdu o praxi.

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Cubase.cz -> VST efektové pluginy Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com
www.mediaport.cz www.punchlight.com