Cubase.cz
Diskusní fórum o produktech firmy Steinberg
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Too many tracks!
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Cubase.cz -> Nuendo
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
haxna



Založen: 23.3.2009
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: út březen 24, 2009 9:07 am    Předmět: Too many tracks! Citovat

Dobrý den,
s výše uvedenou hláškou (v trochu jiném znění) jsem se setkal již potřetí.

Poprvé, když jsem nahrával v hospodě na Slamníku skupinu Kapitán Kajman do 14ti stop na 48 kHz/24 bit. Nahrávaní se pozastavilo a objevila se zmíněná hláška. Po odkliknutí hlášky jsem pokračoval v nahrávání a už se to nestalo.

Příště jsem opět na Slamníku nahrával do 16ti stop skupinu OOZ. Snažil jsem se během nahrávání průběžně ukládat a v pauzách sem tam přerušit nahrávání, ale to nepomohlo. Vypadlo mi to za ten večer mnohokrát.

Před dalším nahráváním stejné kapely jsem posílil RAM z 1 GB na 4 GB a defragmentoval i co nejvíc promazal pevný disk, ale problém se objevil znovu ve stejné míře. To už jsem nahrával na 18 stop v domění, že jsem problém vyřešil posílením RAM.
Ještě stojí za zmínku, že jsem mezitím nahrával jinou početnou kapelu v klubu u Rafa také na 16 stop a k žádnému problému nedošlo.

Nahrávám do netebooku s Core duo 2 1,8 GHz a v současnosti s RAM 4 GB, Windows XP Proffessional, Nuendo 3.2, zvuková karta Focusrite Saffire 26 + Focusrite Octopre LE přes ADAT + dvoukanál. mic preamp od firmy ART přes SPDIF.

Určité průvodní jevy problému:
-problém se zatím objevil vždy jen na Slamníku
-dochází k němu většinou ve chvílích, kdy za to kapela vezme, ale není to tak úplně vysledovatelné
-není zcela zřejmé, že k problému dochází v závislosti na počtu nahrávaných stop

Zajímalo by mě tedy, zda nestíhá procesor nebo je problém někde úplně jinde, zda by se to dalo vyřešit zvýšením latence (nemám bohužel příliš možnost si kritický stav nasimulovat jindy, než když nahrávám naostro), nebo je potřeba pořídit výkonnější notebook nebo radši rovnou zvolit jiné záznamové zařízení (to je samozřejmě řešení, které bych volil až v krajním případě). Děkuji za případné odpovědi.
V.N.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PK



Založen: 4.10.2004
Příspěvky: 532

PříspěvekZaslal: út březen 24, 2009 2:57 pm    Předmět: Citovat

Nejpravděpodobnější příčinou je power management. Chce to nastavit ve Windows schéma napájení "vždy zapnuto" a zakázat speedstep a další věci okolo power managementu v BIOSu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
haxna



Založen: 23.3.2009
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: út březen 24, 2009 3:28 pm    Předmět: Citovat

Děkuji za odpověď, jen bych upřesnil, že k výpadkům docházelo při říznějších skladbách dost často, třeba i po několika vteřinách.

Když uvedu konkrétní příklad, tak poslední set koncertu trval asi hodinu. V první skladbě byly dva výpadky v rozmezí cca půl minuty, pak víc než půl hodina proběhla bez výpadku a v závěrečných přídavcích, kde to dost řinčelo, jsem v podstatě pořád obnovoval nahrávání, čili za tak krátkou dobu by se dle mého názoru vliv power managementu neměl projevit, i když bych si to přál.
Každopádně to zkusím.
Děkuji, V. N.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PK



Založen: 4.10.2004
Příspěvky: 532

PříspěvekZaslal: út březen 24, 2009 3:50 pm    Předmět: Citovat

Co je to za notebook a harddisk? Mohlo by jít o efekt nějakého HDD shock protection systému - při detekci silných vibrací harddisk zaparkuje hlavičky. Některé modely Seagate Momentus hardisků to mají zabudované, Seagate tomu říká G-Force protection.
Například ThinkPady mají APS - Active Protection System, tam by mělo jít upravit citlivost nebo to úplně vypnout... Toshiba má tuším také něco podobného...


Naposledy upravil PK dne út březen 24, 2009 4:09 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PK



Založen: 4.10.2004
Příspěvky: 532

PříspěvekZaslal: út březen 24, 2009 4:05 pm    Předmět: Citovat

Jde to otestovat velmi snadno, třeba pustit přehrávání videa z hardisku a notebookem trochu zatřást (někdy stačí jen lehce pohnout) - video se na chvíli zastaví (a může být slyšet cvaknutí harddisku, jak zaparkoval hlavy)...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
haxna



Založen: 23.3.2009
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: út březen 24, 2009 4:33 pm    Předmět: Citovat

Notebook je Fujitsu Siemens Esprimo V5505, koukal jsem, že je nebo byl k sehnání v různých konfiguracích. Údaje o typu HD se mi nepodařilo zjistit, tak až doma se mu podívám na zoubek. Od počátku jsem se klonil k tomu, že problém je spíš v zápisu na disk, že procesor by to měl stíhat, ale už jsem začal pochybovat.
Na druhou stranu, pokud by měl takto reagovat na otřesy, tak by vypadával o hodně častěji. Například v Balbínce jsem nahrával vlastní kapelu, notebook jsem měl přímo za bicími, podium je tam hodně vratké, záznam 12 stop a nebyl problém. Ale uvidíme, kéž by na tom něco bylo.
Díky, V.N.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
haxna



Založen: 23.3.2009
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: st březen 25, 2009 9:28 am    Předmět: Citovat

Tak jsem se podíval do BIOSu a o HD jsou tam tyto údaje:
WDC WD1600BEVS-07RSTO-(S1)
LBA control (enabled)
Transfer mode - FPIO 4 / DMA 2
Ultra DMA mode (mode 5)

Tak nevím, zda z toho lze vyčíst nějaký údaj o případné obdobě APS. Předpokládal bych, že WD bude Western digital, ale to už si moc hraju na chytrého.
Nasimuloval jsem si také nahrávání do 18ti stop v Nuendu a trochu s tím zatřásl a žádnou reakci jsem nezaznamenal. Pokud je lepší vyzkoušet to na nějakém videu, tak na pevném disku jsem žádné neměl, tak zase při příštím pokusu...

Jinak jsem v power managementu všechno povypínal a ještě jsem na doporučení kolegy z práce zakázal indexování disků a zrušil stránkovací soubor. V pátek si to můžu opět na Slamníku vyzkoušet naostro.
Jen bych měl ještě dotaz, zda zvýšením latence můžu něčemu pomoci.
Děkuji, V.N.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PK



Založen: 4.10.2004
Příspěvky: 532

PříspěvekZaslal: pá březen 27, 2009 3:13 pm    Předmět: Citovat

Samozřejmě, čím menší velikost bufferu je nastavená (nižší latence), tím více je systém stresován. Pro pouhé vícestopé nahrávání, kdy není potřeba nějaké efektování v reálném čase a podobně, není nízká latence vůbec potřeba. Takže bych jí nastavil na maximum, což je tuším u Saffire 40ms.
Taky by mělo být nastaveno toto: Ovládací panely-Systém-Upřesnit-Nastavení-Upřesnit:Plánování procesoru-Optimalizovat výkon pro: Služby na pozadí
Samozřejmostí je mít nainstalován nejnovější ovladač pro Saffire 26 (v tuto chvíli verze 2.3), včetně nahraného aktuálního firmware ve zvukovce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1184
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: pá březen 27, 2009 9:16 pm    Předmět: :-) Citovat

Ještě bych si dovolil upozornit na jednu věc, kterou jsem objevil v souvislosti se Saffire (26 a 10 dohromady), nicméně zřejmě to bude globální záležitost. FireWire řadič má také buffer a jeho velikost určuje rozsah nastavitelného ASIO bufferu. Po instalaci Saffire zvukovek na NTB Lenovo V3000 (nebo tak nějak) se defaultně nastavila minimální latence ASIO (2ms) a systém se choval nestabilně (zvukovky se v náhodných intervalech "resetovaly". Nepomohlo ani nastavení ASIO bufferu na max.

Pokud se ale ASIO Control Panel spustil "standalone" a Cubase byla vypnutá, objevila se v něm položka do té doby skrytá - FireWire buffer. Nastavil jsem ho na tuším 10ms, tím pádem byla nejmenší nastavitelná ASIO latence asi 12ms a systém se od té doby (dle informací) chová zcela bez problémů.

To bylo jen tak na okraj, protože mě tohle docela překvapilo; neměl jsem do té doby s FW zvukovkami tu čest, takže úskalí podobného typu jsem jaksi nepředpokládal Smile

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
haxna



Založen: 23.3.2009
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: po březen 30, 2009 8:04 am    Předmět: Citovat

Děkuji vám za vaše odpovědi.
Skutečně to vypadá, že při prostém nahrávání bez použití plug-inů má ntb dostatečnou výkonovou rezervu, takže zvyšování latence nic nezkazí, ale zřejmě není nutné.
Pokud mohu přispět několika postřehy z pátečního nahrávání, tak při nahrávání 17ti stopého záznamu bylo zatížení CPU okolo 10 %, jen v případě, že jsem otevřel nějaké okno nebo pohyboval myší, zatížení vzrostlo na 20 % a jen opravdu výjimečně překročilo 20 %. Ve chvíli, kdy jsem okno Nuenda schoval, zatížení CPU nepřekročilo 10 %.
Využití RAM bylo pro mě až překvapivě malé. Okolo 300 MB.
Také jsem s tím při plném vytížení sem tam trochu zatřásl, abych zjistil, zda HD nemá zde zmiňovanou G-force, a zdá se, že zde problém také není.
K výše uvedenému problému ani jednou za celý večer nedošlo a pravděpodobně v předchozích případech nebyl příčinou nedostatečný výkon. Zda se příznivě projevila opatření, která jsem zde výše zmínil, si netroufám odhadovat.
Ještě jednu změnu jsem oproti minule provedl: tentokrát jsem neseděl na pódiu, ale vedle zvukaře v sále. Zkrátka jde o to, jestli nemohla být příčinou také špatná nebo přetížená zásuvka. Ve chvíli, kdy do toho kapela jde naplno, má větší odběr proudu a ntb začne přepínat mezi sítí a baterií a v tomto okamžiku nestíhá. Je něco takového možné?
S pozdravem V.N.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1184
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: po březen 30, 2009 1:00 pm    Předmět: :-) Citovat

IMHO ano, protože jsem zaznamenal na několika různých NTB a OS zcela rozdílnou funkci Windows vzhledem k určitým programům, a to právě při běhu z napájení nebo při běhu z baterie.

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
PK



Založen: 4.10.2004
Příspěvky: 532

PříspěvekZaslal: po březen 30, 2009 1:45 pm    Předmět: Citovat

Pavlii: Ta připomínka, že u Saffire se nastavují dva buffery - jeden pro FireWire a druhý pro samotnou zvukovku - je excelentní.
Je to opravdu tak, že v nastavení příliš malé velikosti FireWire bufferu, nikoli přímo ASIO bufferu, bývá zakopán pes různých nestabilit, které mohou někteří uživatelé Saffire na některých systémech zažívat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
haxna



Založen: 23.3.2009
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: po březen 30, 2009 2:53 pm    Předmět: Citovat

Je tedy znám nějaký "ideální" poměr mezi Fire Wire a ASIO bufferem, např. jak uvedl kolega pavlii?

PK: "Pro pouhé vícestopé nahrávání, kdy není potřeba nějaké efektování v reálném čase a podobně, není nízká latence vůbec potřeba. Takže bych jí nastavil na maximum, což je tuším u Saffire 40ms."
Koukám, že tady jsem Vás pochopil přesně obráceně, tak se omlouvám, už je mi to jasný, jak jste to myslel.
Díky, V.N.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1184
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: po březen 30, 2009 8:16 pm    Předmět: :-) Citovat

Pavle - soukromý vzdělávací dotaz: FW buffer zde spomínaný je výsadou Saffire pouze nebo je to fakticky věc, která souvisí s FW zvukovkami obecně?

2haxna: Řekl bych to takto - ideální poměr je, když je systém stabilní s rezervou, čili dovolil bych si vynechat nejmenší možné nastavení (kombinaci FW a ASIO bufferů), při které "to" ještě funguje. Za sebe preferuji nastavení latence na vyšší hodnoty, třeba i na max (osobně pracuji na nějakých asi 86ms); jde jen o to, zdali člověk využívá VST nástroje a/nebo potřebuje monitorovat během nahrávání skrzevá DAW (nemá na to potřebný HW). Pak samozřejmě potřebuje latenci co nejnižší, řekněme že do 10ms, lépe ještě míň (2ms).

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
PK



Založen: 4.10.2004
Příspěvky: 532

PříspěvekZaslal: út březen 31, 2009 1:37 pm    Předmět: Citovat

2pavlii: Je to sice obecná věc týkající se všech FW zvukovek, nicméně pouze některé umožňují uživateli nastavit zvlášť FW buffer a zvlášť ASIO buffer. Velikost firewire bufferu v každém případě určuje aplikace používající daný FW port (zde driver zvukovky), zpřístupnění tohoto parametru uživateli je věc jiná... (co si vzpomínám, tak jsem to viděl jen u Saffire).

2haxna: Ono je to podobné, jako dotaz na ideální velikost samotného ASIO bufferu. Obecně nic takového neexistuje. Právě proto jsou tyhle parametry přístupné pro uživatele, aby si je mohl nastavit podle svých potřeb a možností svého systému.

Čím menší buffery (vyrovnávací paměti) jsou nastavené, tím menší čas má zvukový systém na vyřešení případných zádrhelů. U zvuku je potřeba zajistit nepřerušovaný tok dat do a z ADDA převodníků, jinak se ve zvuku objeví výpadky. Zvuková data tečou přes sdílené sběrnice mezi pamětí, procesorem a řadiči. Každý řadič dostává přes IRQ krátké chvilky, kdy může přes sběrnice přesouvat svá data.

Existují různé způsoby, jak je třeba FireWire řadič zapojen do systému a na sběrnice, jsou různé FW čipy s různými schopnostmi, FW řadič může sdílet IRQ s jinými řadiči a v různých systémech mohou být různé vzájemně si konkurující řadiče s různě agresívními ovladači, které si ukusují různý čas procesoru a sběrnic pro sebe a tím pádem různým způsobem blokují sběrnice ostatním řadičům.

Obecně je pro zvukovou kartu ideálem dosáhnout co nejmenší latence. Pro konkrétní systém je potřeba najít konkrétní co nejmenší hodnoty bufferů, kdy ještě zvuk dokáže nepřerušovaně proudit z a do převodníků.

Daní za nízkou latenci je větší zatížení systému.

Nízká latence má ale smysl pouze v situacích, kdy ji člověk opravdu potřebuje, což je hlavně při hraní na VSTi nástroje a softwarové efektování zvuku nástrojů nebo zpěvu přímo při hraní.

V případě nahrávání živého koncertu je v tvém zájmu maximálním způsobem zajistit, aby systém běžel v naprosté pohodě a byl co nejméně stresován, tím pádem byl co nejmíň náchylný k jakémukoli výpadku - podtečení bufferů. V takové situaci bych jednoznačně u Saffire volil ten největší dostupný FW buffer a ten největší dostupný ASIO buffer.
Že to znamená velkou latenci je v případě nahrávání koncertu zcela irelevantní. (Je ti přece úplně jedno, že zvuk v podobě dat se na hraddisk zapíše až o několik desítek nebo třeba stovek milisekund později než zazněl, podstatné je, že se opravdu zapíše.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Cubase.cz -> Nuendo Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com
www.mediaport.cz www.punchlight.com