Cubase.cz
Diskusní fórum o produktech firmy Steinberg
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

SysEx vs. Cubase

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Cubase.cz -> Cubase
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Atoss



Založen: 18.2.2007
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: ne prosinec 02, 2007 11:03 am    Předmět: SysEx vs. Cubase Citovat

Ahoj všem,

jako začátečník jsem narazil na problematiku SysEx. Na základě toho, co jsem si o ní přečetl vím, že se jedná o 16-kovou soustavu a data se zadávají na začátek skladby, popř. na konec a to do konkrétní stopy MIDI. Zatím jsem ale nepochopil, jaké praktické využití SysEx má (kromě provedení resetu nástroje na začátku skladby).

Také nevím, jak vůbec SysEx do Cubase SX nahrát a přes jaký kanál MIDI, popř. jestli pak do toho samého kanálu můžu nahrávat další MIDI "hudební" data.

Byl bysme mi někdo ochotný tuto problematiku trochu přiblížit, popř. třeba odkázat na nějaký dobrý a hlavně srozumitelný článek?

Díky Petr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PK



Založen: 4.10.2004
Příspěvky: 532

PříspěvekZaslal: st prosinec 05, 2007 1:23 pm    Předmět: Citovat

SysEx data se obecně používají na přenesení jiných informací, než na jaké bylo konkrétně pamatováno v MIDI specifikaci. Když chceš posílat noty nebo změny MIDI CC (plynule proměnných kontrolerů), použiješ k tomu předdefinované MIDI zprávy. Když ale potřebuješ poslat něco nestandardního, třeba jméno vybrané stopy z Cubase na displej MIDI ovládacího pultu, použiješ k tomu SysEx data obsahující textový řetězec (spolu s nějakou jeho identifikací, aby pult věděl co znamená a co si s ním počít). SysEx se neřídí žádnými předem danými pravidly, obsah SysEx zpráv plně určuje ten, kdo vyrábí zařízení, pro které jsou dané konkrétní SysEx zprávy určeny. Proto to jméno system exclusive - určené pouze pro konkrétní systém.
Na rozdíl od většiny jiných MIDI dat neobsahují SysEx zprávy informaci o MIDI kanálu, takže jeho volba na práci s nimi nemá žádný vliv. Posílány mohou být kdykoli.

Dobrým zdrojem technických informací o MIDI je například tato stránka:
http://www.borg.com/~jglatt/tech/midispec.htm
Ovšem je to v angličtině. Snad sem dá někdo odkaz na nějaké další zdroje, sám jsem to v češtině vyhledávat nepotřeboval. Česky o MIDI určitě vyšly nějaké knihy od Daniela Forró...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Cubase.cz -> Cubase Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com
www.mediaport.cz www.punchlight.com