Cubase.cz
Diskusní fórum o produktech firmy Steinberg
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Cubase vs. klávesy Yamaha QS300

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Cubase.cz -> Cubase
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Atoss



Založen: 18.2.2007
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: ne duben 08, 2007 9:29 pm    Předmět: Cubase vs. klávesy Yamaha QS300 Citovat

Ahoj, mám klávesy Yamaha QS300. Rád bych věděl, jak je používat v kombinaci s Cubase SX. Přes Install Devices si jsem schopen přidat XG zařízení, dokonce mám i script pro banku Presets. Zvuky z těchto bank si tedy můžu jednoznačně nastavit v projektu a tím se mi i nastaví v režimu Song na mých klávesách.

Jak ale používat zvuky z banky USERS - ty můžu editovat nebo si vytvářet nové. Žádný Script na to tedy logicky neexistuje. Jediné, co jsem na netu našel byl soubor "Yamaha QS300 USER.dev" (studio module driver). Nevím ovšem, jak to používat. Můžete někdo poradit? Nebo jestli je nějaká jiná možnost, jak tyto zvuky ovládat přes program Cubase, tak sem s ní...Wink

Díky za radu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PK



Založen: 4.10.2004
Příspěvky: 532

PříspěvekZaslal: pá duben 20, 2007 1:23 pm    Předmět: Citovat

V každé MIDI stopě lze nastavit banku a program přímo, číselně. Netřeba se zdržovat s nastavováním MIDI devices...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Atoss



Založen: 18.2.2007
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: so duben 21, 2007 9:47 am    Předmět: Citovat

Díky za odpověď, ale jak mám nastavit banku a program, aby mi to hrálo zvuky z banky USERS. Když tyto parametry měním, tak to má vliv akorát na změnu zvuků XG (resp. změna banky se ve změně zvuku vůbec neprojeví, pouze změna programu). Jako port MIDI OUT mám navolený výstup své zvukové karty...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PK



Založen: 4.10.2004
Příspěvky: 532

PříspěvekZaslal: po duben 23, 2007 12:55 pm    Předmět: Citovat

User bank na QS300 je banka 63 (přesněji MSB 0, LSB 63) - mylná informace, opraveno níže. Nefunguje-li bank select z Cubase, může to způsobovat konfigurace MIDI filtru buď v Cubase nebo v QS300 (Utility->F3(MIDIFlt))...

Naposledy upravil PK dne pá duben 27, 2007 5:05 pm, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Atoss



Založen: 18.2.2007
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: st duben 25, 2007 6:51 pm    Předmět: Citovat

Díky za radu. Zkoušel jsem vypnout veškerý filtry, jak v Cubase, tak na klávesách, ale klávesy vůbec na zadání banky nereagujou (stále reagujou jen na změnu programu). Jako výstupní port mám port Audiophile 192, což je port mé zvukové karty, tak jestli třeba tady nemůže být zrada??? Co je MSB a LSB?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PK



Založen: 4.10.2004
Příspěvky: 532

PříspěvekZaslal: pá duben 27, 2007 4:58 pm    Předmět: Citovat

Tak jsem se na to ještě koukal a už mám snad kolem přepínání bank na QS300 celkem jasno.

Nejdříve ke konkrétním otázkám: použití výstupního MIDI portu na Audiophile 192 ničemu nevadí (pokud je to port, na kterém je QS300 skutečně připojena, což asi je, neboť na Program Change reaguje).

Teď trocha teorie: volba nástroje přes MIDI se dělá pomocí tří různých MIDI povelů, jejichž kombinace určuje, který nástroj bude hrát. Dva z nich určují zvukovou banku (0-16383), třetí samotný program z dané banky (1-128). Protože MIDI příkazy mají obvykle sedmibitový datový rozsah, aby bylo možné adresovat bank více než 128 (2^7 = 128), banka se musí volit dvěma kontrolery po sedmi bitech (2^14 = 16384). Vyšší řád určuje Bank Select MSB a nižší řád Bank Select LSB.

MSB=0 LSB=1 určuje banku 1
MSB=0 LSB=127 určuje banku 127
MSB=1 LSB=0 určuje banku 128
MSB=1 LSB=1 určuje banku 129
MSB=12 LSB=43 určuje banku 1579

čili: banka = 128*MSB+LSB

Když jsem psal posledně o User bank na QS300, vycházel jsem z manuálu:
http://www.geocities.com/The_QS300_Website/Files/QS300E1.zip
kde to ovšem není řečeno příliš jasně, ba naopak, je to tam velmi zamlžené.

Doporučuji ale celkem přehledné tabulky adresování zvuků v tomto souboru:
http://www.geocities.com/The_QS300_Website/Files/QS300E2.zip
kde se už dá odpověď na naši otázku najít, je ovšem skryta v jedné nenápadné poznámce, kterou člověk jen tak nenajde.

Takže jasno mi v tom udělal až tenhle dokument:
http://www.geocities.com/The_QS300_Website/Files/Controls.zip

Yamaha adresuje banky u QS300 trochu komplikovaně:

Je-li MSB=0, používají se banky XG NORMAL, určované LSB (čili v Cubase banky 0 až 127).
[Jak je ale vidět z tabulek v QS300E2 dokumentu, většina zvuků je v různých XG NORMAL bankách stejná, takže chápu, že jsi měl pocit, že přepínání bank nemá žádný vliv].

MSB=63 LSB=0 - banka PRESET NORMAL (banka 8064)
MSB=63 LSB=1 - banka USER NORMAL (banka 8065)
MSB=64 LSB nemá vliv - banka SFX NORMAL (banka 8192)
MSB=126 LSB nemá vliv - banka XG SFX KIT (banka 16128)
MSB=127 LSB=0 - banka XG DRUM (banka 16256)
MSB=127 LSB=111 - banka USER DRUM (banka 16367)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Atoss



Založen: 18.2.2007
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: ne duben 29, 2007 7:24 pm    Předmět: Citovat

Moc díky za odpověď, bylo to vysvětleno perfektně a vše funguje, tak jak bylo popsáno... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Cubase.cz -> Cubase Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com
www.mediaport.cz www.punchlight.com