Cubase.cz
Diskusní fórum o produktech firmy Steinberg
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Cubase 5 prosím o pár rad pro začátečníka... :-)

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Cubase.cz -> Cubase
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
robertvalach



Založen: 22.1.2012
Příspěvky: 8
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: ne leden 22, 2012 11:04 am    Předmět: Cubase 5 prosím o pár rad pro začátečníka... :-) Citovat

Ahoj všem, zkusím být stručný. Takže nádobíčko:PC Lenovo Y550
procesor Intel(R) Core (TM)2 Duo CPU P7550 @2,26GHz 2,27GHz RAM 4GB 64bit Win7.
Cubase 5,
zvukovka: M-audio Fastrack Pro,
Yamaha QS 300,
MIDI klávesy: Axiom Pro,
repro: JBL 2425,
zaměření house, techhouse,trance, electro atd... prostě dle nálady... Very Happy

Před nedávnem jsem přešel z Reasona 4 na cubase a vyskytlo se pár neznámích...

1. když použiji napříjlad 10 vst, a 5 wave, začne mi praskat zvuk, sekat se...zvukovka jede skoro na minimum 44,1, 24 bit.... tak nevím jestli ten zvuk náhodou nejede i přes interní zvukovku současně... nevím jak to zkontrolovat, či řešit... někdy se to stává i při třech Vst... CPU dokonce hlásí 97%

2.Bylo mi řečeno že dělám chybu v tom, že zkouším efekty či mastrovat v mixu který je ještě v Midi ane ve WAve... nechce se mi převádět stopy do wave abych s nimai mohl ještě dál pracovat, měnit atd..,jak postupujete vy?

3. nemůžu najít postup či efect, často používaný v Trance, aby se mi např potlačila basa v okamžiku kdy zazní kick... takové to kick wau kick, aby ta stopa co se týče hlasitosti a dinamiky jela jako vlna... v reasonu stačilo opálit compresor na kicku a bylo...tady jsem v koncích...

Jsem totální samouk, tak mějte trpělivost. Smile
Pěkně prosím, prosím o jakékoliv rady, tipy, triky... děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MAJ



Založen: 15.11.2006
Příspěvky: 1955

PříspěvekZaslal: ne leden 22, 2012 5:26 pm    Předmět: Citovat

Zdravím,

1) Signál jde na 10% jen přes jednu kartu. Přes kterou, najdete v Devices > Device Setup, vlevo VST Audio System, v políčku ASIO Driver. Přesný fyzický výstup najdete v Devices > VST Connection, záložka Outputs.

Problém bude asi v nastavení Buffer Size/Latency. Klikněte na název ASIO ovladače v tom Device > Device Setup (najdete ho pod VST Audio System). V pravé části se zobrazí tlačítko Control Panel. Na to klikněte. Objeví se ovládací panel Vaší zvukové karty. Zde zvětšete hodnotu Buffer Size nebo Latency. Zvětší se tím zpoždění celého systému, ale ten zvládne více plug-inů najednou.

2) Co je to MIDI? MIDI jsou data. Ta musíte posílat do nějakého tónového generátoru (hardware nebo software), kde se z těchto příkazů stane zvuk. Pokud efekty aplikujete již na vygenerovaný zvuk (ať tedy na Instrument stopu a nebo na Audio stopu, do které Vám vede zvuk z hardwarového nástroje), není na tom nic špatného. Efekty se samozřejmě aplikují na tyto stopy. Není nutné mít vyloženě audio data v podobě audio stop. Pokud používáte Instrument stopy, klidně můžete audio efekty aplikovat i na ně. Výsledek je úplně stejný, jako když je nejdříve převedete na klasické audio stopy.

Mastering je jiná kapitola.

3) Jedná se o kompresor s využitím Side-Chain. Znamená to fakt, že kompresor na dané stopě je řízen signálem ze stopy jiné.

Takže na jinou stopu (třeba basu) dáte klasicky do Insertu Compressor (Dynamics > Compressor(. Zapnete na něm Side-Chain. To je v okne s efekty poslední ikona vpravo, před dieplejem s názvem presetu (vodorovná čátka, pak čtvereček, do něj vede šipka shora a zase čárka). Po kliknutí na tuto ikonu, bude tato oranžová.

Na stopu, která má řídit tento kompresor jděte do Sendů a zvolte Side-Chain "název stopy": Ins # – Compressor. Nezapomeňte Send zapnout pomocí tlačítka a nastavit mu úroveň (třeba 0,0dB).

Nyní to bude fungovat tak, že jakmile přijde rána na kick, zeslabí se signál na base (tam je ten Insert efekt) o příslušnou úroveň (podle nastavení plug-inu Compressor).

Pozor, Side-Chain funguje pouze s VST3 plug-iny. Tedy před názvem plug-inu budou tři svislé čárky. Funguje to třeba právě na interní plug-iny Cubase. Pokud to není VST3 plug-in, prostě nebude možné Side-Chain zapnout a tedy použít.
_________________
Čeština pro Cubase
www.cubase-training.com – konzultace a školení hudebního SW a HW
www.cubasecz.cz – Informace o produktech Steinberg
Test Engineer in Steinberg Media Technologies GmbH
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1185
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: po leden 23, 2012 2:25 am    Předmět: :-) Citovat

Jen poznámka k SC: myslím, že i mimo VST3 plug-iny lze SC použít, ale aplikování se pak řídí jinými zákonitostmi (obvykle tu jde o pořadí stop; řídící stopa musí být lichá a stopa řízená - ze které tedy půjde výsledný zvuk - sousední sudá.....čili například 1+2, 9+10 atd.). Pokud to tedy Steinberg postupem času "nevyhodil" Cool

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
MAJ



Založen: 15.11.2006
Příspěvky: 1955

PříspěvekZaslal: po leden 23, 2012 9:53 am    Předmět: Citovat

Pavllii, jak se toto mezi sebou routovalo? Tohle neznám. Wink
_________________
Čeština pro Cubase
www.cubase-training.com – konzultace a školení hudebního SW a HW
www.cubasecz.cz – Informace o produktech Steinberg
Test Engineer in Steinberg Media Technologies GmbH
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
robertvalach



Založen: 22.1.2012
Příspěvky: 8
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: po leden 23, 2012 11:24 am    Předmět: Kick vau kick... Citovat

děkuju na stotisíckrát.... Smile já to zkoušel všemožně automatizací hlasitosti a stahováním všemožných efektů, blbostí a ono je to tak jednoduché... Very Happy díky vám oběma...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1185
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: po leden 23, 2012 2:00 pm    Předmět: :-) Citovat

2MAJ: hodně primitivní - jak jsem psal. Když jsem chtěl klíčovat stopu (například basu kopákem), tak basa musela být třeba ve stopě 2 a kopák v 1. Kompresor se SC se dával do insertu stopy 2 a SC kanál se automaticky bral z 1. Takže vždycky omezení na takovýhle funmkční pár. Takže se nedalo klíčovat nic v lichých stopách. Prostě historie Wink

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
robertvalach



Založen: 22.1.2012
Příspěvky: 8
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: po leden 23, 2012 2:50 pm    Předmět: Citovat

Ještě jeden dotaz... když nastavím ten side chain a s ním i požadovanou hlasitost ovlivňovaný stopy, tak mi při vypnutí sidechain začne hrát zase nahlas... jde to nějak nastavit tak, abych měl stanovenou stabilní hlasitost při vypnutém i zapnutém sidechain?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MAJ



Založen: 15.11.2006
Příspěvky: 1955

PříspěvekZaslal: po leden 23, 2012 3:55 pm    Předmět: Citovat

2 Pavlii: Aha, to fakt neznám, dobré. Wink

2 robertvlach: Ten Said Chain by měl fungovat tak, že ta stopa hraje normálně nahlas. Jen v případě, že přijde signál od řídící stopy, tak se řízená stopa ztiší (v závislosti na nastaveném kompresoru). Takže hlasitost stopy s- a bez- Side Chain by měla být vždy stejná, dokud nepřijde signál.
_________________
Čeština pro Cubase
www.cubase-training.com – konzultace a školení hudebního SW a HW
www.cubasecz.cz – Informace o produktech Steinberg
Test Engineer in Steinberg Media Technologies GmbH
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1185
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: po leden 23, 2012 5:35 pm    Předmět: Citovat

robertvalach napsal:
Ještě jeden dotaz... když nastavím ten side chain a s ním i požadovanou hlasitost ovlivňovaný stopy, tak mi při vypnutí sidechain začne hrát zase nahlas... jde to nějak nastavit tak, abych měl stanovenou stabilní hlasitost při vypnutém i zapnutém sidechain?


To v zásadě nejde - však od toho chceš (alespoň doufám) aplikovat princip SideChainu! Takže prostě pomocí faderu stopy nastav požadovanou hlasitost, kterou budeš následně klíčováním v SC snižovat.

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
robertvalach



Založen: 22.1.2012
Příspěvky: 8
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: po únor 06, 2012 11:37 am    Předmět: Citovat

A máme tu další prozbu o rady... Smile
1. dá se u 1 stopy přidat více než těch 8 sendů... např. side-chain, jak?

2. podařilo se mi nějak zakázat přepínání mastru do mono... postup jak přepnout do mono znám, ale hlásí mi to že to mám zakázané...co s tím?

3.nějak jsem přenastavil ,,L´´ ikonu na mixeru, takže při jejím zmáčknutí daná stopa nehraje více nahlas oproti ostatním, tak jak to bylo původně nastaveno... jak to vrátím zpět?

4. Při mixu hlasitostí všech stop v tracku když ještě nemám araže, vše seřídím dle chuti a potřeboval bych nějak uložit ty hlasitosti v hotovém úseku tracku, abych potom když dělám aranže mohl hýbat s nastavením jak chci např. stoupající volume u stopy..., ale chci aby to v okamžiku kdy to dojede na uložené místo, bylo volume opět původní tak jak jsem vše nastavil....něco jako fotka všech nastavení... lze nějak uložit nastavení hlasitosti všech stop v danem useku najednou?

Díky za vaše rady... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MAJ



Založen: 15.11.2006
Příspěvky: 1955

PříspěvekZaslal: po únor 06, 2012 12:06 pm    Předmět: Citovat

Zdravím,
1) Nedá přímo. Nicméně lze stopu poslat do Group Channel Track a tam je dalších 8 Sendů. Z té Group stopy to lze poslat do další Group stopy, dalších 8 Sendů, atd., atd.

2) Stereo/Mono masteru přepínáte v Control Room? Nebo kde, jak?

3) V Control Room je úplně vpravo, pod tlačítkem "L" hodnota Listen Dim. Zkuste si pohrát s ní. Wink
_________________
Čeština pro Cubase
www.cubase-training.com – konzultace a školení hudebního SW a HW
www.cubasecz.cz – Informace o produktech Steinberg
Test Engineer in Steinberg Media Technologies GmbH
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
robertvalach



Založen: 22.1.2012
Příspěvky: 8
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: po únor 06, 2012 12:18 pm    Předmět: Citovat

1. díky zkusím
2. zapínal jsem to mono předtím přes: device, control room mixer...ale teď mě to tam nepustí... naskočí žlutej trojuhelník s hláškou: the control room is disabled... to samé když zkusím zvolit control room overview... Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MAJ



Založen: 15.11.2006
Příspěvky: 1955

PříspěvekZaslal: po únor 06, 2012 12:44 pm    Předmět: Citovat

Aha, jasné. Tak v menu Devices zvolte VST Connections. Kliněte na záložku Studio a tam aktivujte Control Room.
_________________
Čeština pro Cubase
www.cubase-training.com – konzultace a školení hudebního SW a HW
www.cubasecz.cz – Informace o produktech Steinberg
Test Engineer in Steinberg Media Technologies GmbH
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Cubase.cz -> Cubase Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com
www.mediaport.cz www.punchlight.com