Cubase.cz
Diskusní fórum o produktech firmy Steinberg
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nástroj znějící na stranách stereofonní báze

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Cubase.cz -> Cubase
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bohouš



Založen: 28.4.2009
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: út duben 28, 2009 9:00 pm    Předmět: Nástroj znějící na stranách stereofonní báze Citovat

Dobrý den,
používám Cubase LE4 a chtěl bych poradit, jak mám dosáhnout toho, aby nějaký nástroj (kytara) byl slyšet na stranách stereofonní báze a né ze středu. Kytara je nahraná do dvou stop (pravý/levý). Pokud rozhodím panoramu jednotlivých stop na příslušné strany, tak výsledná efekt není samozřejmě uspokojivý. Pokud se obrátí fáze jedné stopy, tak to zní široce, ale vím, že pokud by se to pustilo na monofonním zařízení, tak nástroj nebude vůbec slyšet nebo bude velice potlačen. Může mi někdo z Vás poradit, jak se to v praxi dělá?

Děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1185
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: út duben 28, 2009 11:47 pm    Předmět: :-) Citovat

Nechápu. Jak může někdo napsat, že "...Pokud rozhodím panoramu jednotlivých stop na příslušné strany, tak výsledná efekt není samozřejmě uspokojivý...." Question Konkrétně mi tam vadí to slovo "samozřejmě".

Panoráma je od toho, aby SAMOZŘEJMĚ pracovala se stereobází. To, že výsledek neuspokojuje, je vinou spíše jiných faktorů (špatně sejmutý nástroj například) - takže konkrétně mě by zajímalo, čím to neuspokojuje a jak byste si představoval poslech kytary (nástroje) ze stran stereobáze, když nejste spokojen s ovladači panorámy Laughing

Pro případnou další diskusi by určitě bylo vhodné napsat, jakým způsobem byl nástroj nahrán - kde byly umístěné ty mikrofony, jak natočené směrově a jakou měly charakteristiku.

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bohouš



Založen: 28.4.2009
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: st duben 29, 2009 5:19 am    Předmět: Citovat

Tak za to slovíčko se teda omlouvám, když tam tolik vadí Rolling Eyes
Je možné, že problém vzniknul již při nahrávání, když už jste na to narazil, protože se s tím nikdo nepáral. Nebyly k dispozici přímo nástrojové mikrofony, takže se použily zpěvové SM58. Jistě vytknete, že to asi nebylo vhodné, ale už je to tak. Byla snímána bedna 4x12" a mikrofony mířily zhruba mezi střed a kraj reproduktoru. Vím, že to není správné, ale nikdo se s tím ”nepáral”, ale nahraný zvuk je docela slušný. Jinak co se týče mého dotazu - prostě jsem chtěl, aby byla kytara slyšet víc po stranách. To, že jsem napsal ”...není samozřejmě uspokojivý” bylo z toho důvodu, že zvuk se přiblížil více představě když se rozhodila panorama, než když jsou obě stopy v centru, ale ještě to prostě není ono. Jsem si vědom, že by to určitě vyřešil již správný postup při snímání zvuku a proto Vás žádám o radu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1185
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: st duben 29, 2009 7:31 am    Předmět: :-) Citovat

Mno - já jsem původně myslel, že se jednalo třeba o klasickou kytaru, takže tam je práce s mikrofony již zajímavější. Ale co se týče elektriky a tím pádem jednoho komba, je věc trochu jiná.

O mikrofonech diskutovat nebudeme, protože tady platí, že použít se dá jakýkoli mikrofon, se kterým je člověk spokojen co se charakteru zvuku týče Wink čili nejde o to, jestli se nástroj snímá nástrojovým mikrofonem - výsledek může být klidně i méně uspokojivý, než když se snímá mikrofonem určeným primárně spíš na zpěv, to jen tak na okraj.

Ono by to pro konstruktivnější diskusi chtělo spíš ukázku jednak výsledku nahrávání (který se nezdá býti uspokojivý) a ukázku ideálně chtěného stavu (musí existovat - jinak byste nepsal o neuspokojení, protože byste neměl s čím porovnat).

V principu snímání tak, jak byl popsán, nevidím problém; kam se namíří mikrofony je čistě věc experimentování, vkusu a zvyku, tohle si musí každý vyřešit sám.

Zkoušel jste po rozhození panorámy aplikovat nějaký efekt typu "stereo enhancer"? Nejlépe asi tak, že obě stopy (s rozhozenou panorámou) nasměrovat do nějaké Group Track a na tuto skupinu pak aplikovat výše zmíněný efekt. Cubase má rozhodně nějaký v zásobě a třeba na www.kvraudio.com se dají sehnat i další freeware typy pro porovnání.

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bohouš



Založen: 28.4.2009
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: st duben 29, 2009 9:02 am    Předmět: Citovat

Tak to se omlouvám za zmatek, protože jsem na akustickou kytaru ani nepomyslel Very Happy No uvidím, ještě vyzkouším nějaký ten ”stereo enhancer” a dám vědět, jestli je to lepší. Ještě jsem se chtěl zeptat, jak je to s posouváním fáze signálu a jak je to moc používané v praxi. Jak jsem již napsal. Vím že pokud se obrátí fáze jedné stopy, tak to může způsobovat problémy při monofonním poslechu. Jak je to ale s jinými hodnotami posunů, než 180 stupňů? Dělá se to vůbec v nějakých situacích? Každopádně děkuji za ochotu Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1185
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: st duben 29, 2009 12:26 pm    Předmět: :-) Citovat

Ano dělá, ale povětšinou nikoli ručně, ale pomocí efektoru "flanger, chorus, ..." a podobných, které pracují s fázovými posuvy. Jsou i situace, kdy to ale je potřeba (příkladně bicí, kdy se kombinuje room mikrofon a close-miking - mikrofony kontaktní).

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Cubase.cz -> Cubase Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com
www.mediaport.cz www.punchlight.com