Cubase.cz
Diskusní fórum o produktech firmy Steinberg
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sidechain v Cubase 8 Essential

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Cubase.cz -> Cubase
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Peter13



Založen: 22.3.2016
Příspěvky: 34

PříspěvekZaslal: út březen 29, 2016 8:30 pm    Předmět: Sidechain v Cubase 8 Essential Citovat

Zdravím, chci se zeptat, jakým způsobem zapojit pluginy v sidechain režimu v Cubase 8 Essential. V plné verzi je zřejmě přímo v liště VST instrumentu tlačítko sidechain, ve verzi Essential jsem jej nenašel. Pokud chci použít VST plugin s externím sidechain vstupem, jak stopy propojit? Jedná se o běžné úpravy klíčování kick - bass, nebo voc - kytara.
Na panelech VST plugin je běžně přepínač sidechain inter/exter. zkoušel jsem kde co a nejde to. Díky za radu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MAJ



Založen: 15.11.2006
Příspěvky: 1955

PříspěvekZaslal: st březen 30, 2016 7:16 am    Předmět: Citovat

Zdravím,

Side-chain nepatří mezi základní funkce DAW, proto nebyl součástí Cubase Essential, ale není součástí Cubase Elements. Pokud se nepletu, je až v ve verzi Pro.
_________________
Čeština pro Cubase
www.cubase-training.com – konzultace a školení hudebního SW a HW
www.cubasecz.cz – Informace o produktech Steinberg
Test Engineer in Steinberg Media Technologies GmbH
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1184
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: st březen 30, 2016 8:03 am    Předmět: :-) Citovat

Přesně tak. Nicméně je tu jedna možnost k vyzkoušení; ve starších (a tím myslím hodně starších) verzích, kdy ani v těch plných nebyla žádná sidechain funkcionalita, tak VST plug-in moduly podporující SC uměly fungovat tak, že byl-li takový efekt zaveden do sudé stopy (2, 4, 6, ....), tak si jeho SC vstup uměl vzít signál s příslušné liché stopy (1, 3, 5, ...) a ten pak fungoval jako klíčující.

Bylo tu tedy pouze omezení pracovat v příslušném páru, takže pokud byl například záměr klíčovat efekt kompresor na stopě s basou podle stopy s kopákem, tak nahraná basa by byla třeba ve stopě "6", do stopy "5" se nakopírovala stopa s kopákem a na stopu "6" s basou se pověsil kompresor se SC vstupem. Aktivováním SC v efektu se do něj "přesměroval" kopák ze stopy "5" a pak to správně fungovalo.

Nicméně je to - z mé strany - jen teorie, osobně jsem to nezkoušel (nepotřeboval jsem, ale nějak mě nenapadlo to vyzkoušet jen z principu). Takže je to prostě jen tip na vyzkoušení bez záruky fungování.

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Peter13



Založen: 22.3.2016
Příspěvky: 34

PříspěvekZaslal: st březen 30, 2016 8:17 am    Předmět: Sidechain Citovat

Díky za odpověď, o možnosti sudá - lichá stopa jsem tady už četl, nefunguje to, ani to není moc praktické. Pověsím-li tedy na klíčovaný nástroj plugin s externím vstupem, např. Density mkIII od variety of Sound, je možné nějak technicky nasměrovat klíčovací stopu na vstup? V manuálu většiny plugin od Variety píšou, že vstup se zapojí na input 3,4. Nevím co to interně v DAW znamená, spíš mě to odkazuje na 3,4 vstupy zvukové karty, což se hodí spíše pro živé hraní. Nevím...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MAJ



Založen: 15.11.2006
Příspěvky: 1955

PříspěvekZaslal: st březen 30, 2016 8:17 am    Předmět: Citovat

Tenhle trik vůbec neznám. Hezký trik. Wink
_________________
Čeština pro Cubase
www.cubase-training.com – konzultace a školení hudebního SW a HW
www.cubasecz.cz – Informace o produktech Steinberg
Test Engineer in Steinberg Media Technologies GmbH
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1184
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: st březen 30, 2016 9:20 am    Předmět: :-) Citovat

Jo Martine - je to fajn, ale musí to fungovat (rozhodně to nemusí platit obecně - viz poznámka od Peter13).

2Peter13: Mno otázka praktičnosti je čistě subjektivní, alespoň z mého pohledu. Já osobně třeba skoro nesnáším koncept "nerozlišování typů stop". Neboli člověk prostě přidává stopy do projektu a nemusí se zabývat tím, co na nich bude za obsah (audio, MIDI, ...). Já jsem striktně za styl v Cubase - přijde mi, že je pak lepší přehled. Totéž platí i k tomu SC. Neříkám, že není fajn naroutovat si do SC vstupu efektu výstup z nějaké stopy. Je to pak ale náročné na udržení si přehledu. Pokud si člověk ten přehled ale udělá tak, že si tu klíčující stopu v aranžmá projektu přesune ke stopě s klíčovaným signálem, pak se dostáváme de-facto ke vzhledu, který jsem popsal v rámci toho "triku" Wink

Ale to jsou jen detaily "workflow" a přístupu k věci, které nijak neovlivňují zvukový a muzikální výsledek.

K doplňujícímu dotazu: koukám do manuálu k Density a podstata je v tom, zdali jsou použity "interní" či "externí" vstupy. V daném případě mi přijde nedostatečný popis, protože není zřejmé, co se tím myslí (ať už v INT pozici nebo v EXT). Nicméně můj tip je, že se tím myslí audio kanály s vyšším číslem (nebrat tedy tu 3 a 4 jako pevná čísla; efekt je stereo, čili má standardně 2 vstupy - 1&2 - plus 2 SC vstupy - 3&4). V dané fázi bych vyzkoušel třeba použít efekt ve stopě "1" a funkčnost SC při klíčujícím signálu ve stopách 3 a 4. Efekt nastavit spíš nějak extrémněji, aby byl jasně slyšet, pokud "zabere". Podle výsledku bych pak zkontaktoval vývojáře s doplňujícím dotazem, jak to s tím SC vlastně myslí Cool Každopádně to půjde zcela mimo jakékoli další routování v tom kterém DAW.

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Peter13



Založen: 22.3.2016
Příspěvky: 34

PříspěvekZaslal: st březen 30, 2016 10:11 am    Předmět: Citovat

...z toho co čtu tedy vyplývá, že kloudným způsobem se ve verzi essential k sidechain kontrole nedostanu ani přes pluginy s externím vstupem? V manuálu třeba zrovna Density jsou zmiňované neustále vstupy 3&4 jako inputy kam poslat klíčovací signál, můj dotaz konkrétněji tedy vypadá, kde najít inserty 3&4 ať už v Cubase, nebo v samotném VST modulu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1184
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: st březen 30, 2016 10:40 am    Předmět: :-) Citovat

Tak znovu: pokud to nevyvrátí sám autor efektu, tak 3&4 NEZNAMENÁ fyzicky 3&4 kdekoli. Jen to říká, že efekt má celkem 4 vstupy, kdy 1&2 jsou pro zpracovávaný signál a 3&4 pro ten SC. Jak se tohle napasuje na DAW (číslo stopy/vstupu/výstupu) už napsané není, takže buď to zkusit podle mého popisu nebo rovnou napsat dotaz autorovi. Nebo to Martin vyzkouší, já Essential verzí nedisponuju (i když tohle se dá vlastně vyzkoušet v jakékoli subverzi - včetně té plné). Jestli na to nezapomenu, vyzkouším a napíšu.

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Peter13



Založen: 22.3.2016
Příspěvky: 34

PříspěvekZaslal: st březen 30, 2016 11:18 am    Předmět: Citovat

tak napodruhé chápu, díky Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1184
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: st březen 30, 2016 2:26 pm    Předmět: :-) Citovat

Gůůůůt! Very Happy

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Peter13



Založen: 22.3.2016
Příspěvky: 34

PříspěvekZaslal: st březen 30, 2016 8:18 pm    Předmět: Citovat

Vzhledem k tomu, že sidechain jako funkce u Essential opravdu nijak nefunguje včetně použitých plugin s externím vstupem, vymyslel jsem následující postupy. Klíčování s použitím kompresoru na kombinaci kopák/basa - vytvořím Channel group, do kterého pustím sendy z obou nástrojů, zkomprimuji na hranici limitace a vyladím poměry. Normálně to jde použít na duncing efekt. Druhá verze se hodí na zpěv a např kytaru. Vytvořím kopii kytarové stopy s obrácenou fází a tu spolu se zpěvem pošlu do Group kanálu. Na group dám gate, který nastavím aby otevíral při nástupu zpěvu. se zpěvem se spustí i kytara s obrácenou fází a ztlumí kytaru v normálním kanálu. Nevím je-li to úplně v pořádku ale po chvíli ladělí attack-hold-release to docela funguje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Cubase.cz -> Cubase Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com
www.mediaport.cz www.punchlight.com