Cubase.cz
Diskusní fórum o produktech firmy Steinberg
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sidechain

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Cubase.cz -> Cubase
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dr.placid



Založen: 29.2.2008
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: so únor 07, 2009 10:54 am    Předmět: Sidechain Citovat

Přátelé,

v Cubase 4 jsem v některých pluginech objevil tlačítko SIDECHAIN a vůbec nechápu, k čemu je to dobré. Dokázal by někdo poradit?!?!?! Jsem začátečník, tak prosím nějak jednoduše, případně uvítám jakékoliv tipy k praktickému využití. Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1185
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: ne únor 08, 2009 9:51 am    Předmět: :-) Citovat

Zjednodušeně řečeno se jedná o aktivaci druhého vstupu kompresoru, který je využit pro tzv. "klíčování". Uvedu typický příklad, ze kterého je asi použití této funkce nejsrozumitelnější:

Máme zvukovou stopu s hudbou. V určitých momentech se do ní přidává mluvené slovo, takže je záhodno, aby počas hovoru byla tato stopa s hudbou hrála slaběji, aby bylo lépe rozumět. Dá se to udělat i automatizací faderů na šavli v mixeru, ale použití kompresoru se sidechain je jednodušší, protože se člověk nemusí o nic starat. Na stopu s hudbou se tedy zavěsí plug-in kompresor se sidechain. Sidechain se aktivuje a do příslušného sidechain vstupu se přivede stopa s mluveným slovem. Vtip je v tom, že jakmile signál na sidechain vstupu dosáhne určité úrovně (threshold), aktivuje kompresor, který podle nastavení více či méně zeslabí stopu s hudbou. Jakmile mluvené slovo skončí, signál v sidechainu klesne pod nastavený threshold a kompresor se deaktivuje - čili hudba opět zesílí.

Hotovo, no problem, žádné starosti. Pro správnou funkci je třeba experimentáloně nastavit threshold na sidechainu a úroveň snížení zesílení na kompresoru.

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
dr.placid



Založen: 29.2.2008
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: ne únor 08, 2009 5:40 pm    Předmět: Citovat

Díky moc,

funguje to, akorát mi chvilku trvalo, než jsem pochopil, že stopa, kterou chci zesílit se na sidechain přivede tak, že se aktivuje send , ve kterém zadám právě aktivovaný sidechain potlačované stopy....uf.

Jak by tento princip dal využít v praktické hudbě, tzn. za předpokladu, že mám několi separátních stop (kopák, snare, overhead, basa, kytara, zpěv) - chápu dobře, že třeba ke klíčování basa kopák, tzn. tam, kde se překpokládá maskování při stejné stereopozici?!?!?!

Předem díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dr.placid



Založen: 29.2.2008
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: ne únor 08, 2009 5:42 pm    Předmět: Citovat

Btw. kdy bych mohl sehnat informace ke klíčování v hudbě, nejlépe v ČJ. Hledal jsem na internetu a nikde nic(moc) :-(
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavlii



Založen: 13.10.2004
Příspěvky: 1185
Bydliště: Hostivice :-)

PříspěvekZaslal: ne únor 08, 2009 7:47 pm    Předmět: :-) Citovat

Jj, kopák vs basa, tam se to hodně používá..... Informace třeba kniha V. Vlachého "Praxe zvukové techniky".

P.
_________________

www.studiokappka.cz
606 709 340
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Cubase.cz -> Cubase Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com
www.mediaport.cz www.punchlight.com